
Po 105 latach od czasu odsłonięcia Olkuska Tarcza Legionów znów pojawiła się w naszym mieście. Na co dzień znajduje się w zbiorach Muzeum Krakowa. Umieszczenie Tarczy na wystawie w Olkuszu było możliwe dzięki staraniom pracowników olkuskiego oddziału PTTK. Patronat nad wydarzeniem objął dyrektor Muzeum Krakowa, dr Michał Niezabitowski.
Idea tarcz została zaczerpnięta z Austrii, gdzie od początku pierwszej wojny światowej w miastach i miasteczkach wystawiano kolumny bądź tarcze, w które wbijano gwoździe. Dochód ze sprzedaży specjalnych gwoździ przeznaczany był na cele armii. Pierwsza polska kolumna pojawiła się w sierpniu 1915 roku. Naprzeciwko Kościoła Mariackiego w Krakowie odsłonięto Kolumnę Legionów. Od tej pory większe i bogate miasta szły za przykładem Krakowa. Małe miasta, z uwagi na mniejsze nakłady finansowe, fundowały właśnie Tarcze Legionów. Do projektu cegiełkę dołożyli także olkuszanie. Dzięki działaniom Ligi Kobiet, Pogotowia Wojennego oraz Antoniego Minkiewicza powstała olkuska Tarcza Legionów. Autorem był Paweł Turbas, osiadły w Olkuszu artysta i rzeźbiarz.
- Owa Tarcza była wyrazem poparcia dla tych, którzy rzucili swój "życia los na stos", a także ich rodzin. Legiony Polskie kojarzą się Olkuszanom głównie z bitwą pod Krzywopłotami. Zapomina się jednak o ogromnej pracy, jaką przedstawiciele tej formacji wykonali dla ożywienia życia narodowego i postaw patriotycznych w naszym regionie. O tym właśnie przypomina nasza wystawa - mówiła Barbara Stanek, kustosz Muzeum Regionalnego PTTK im. Antoniego Minkiewicza w Olkuszu
Podczas wernisażu głos zabrał Tomasz Jamróz-Piłsudski, praprawnuk Adama Piłsudskiego, czyli brata marszałka Józefa oraz rekonstruktor historyczny. Jego zadaniem było podzielenie się wiedzą na temat uzbrojenia Legionów Polskich.
Kolejną prelekcję poprowadził Konrad Kulig, prezes olkuskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Opowiedział on o Piątym Batalionie Strzelców Olkuskich oraz o legionistach walczących w tej formacji.
Olkuską Tarczę Legionów Polskich można podziwiać w Muzeum Regionalnym PTTK w Olkuszu. Wystawa trwa do końca sierpnia 2021 r.
- Domy z ogrodem w Olkuszu i okolicy do zamieszkania od zaraz
- Darmowe szkolenia z jazdy na deskorolce i hulajnodze w Silver Parku w Olkuszu
- Rodzinne potyczki sportowe w Olkuszu
- Festyn strażacki w Bukownie. Zabawa, pyszne potrawy i muzyka
- Olkusz chce dostać 130 mln zł na inwestycje z Polskiego Ładu!
- Festiwal baniek mydlanych w Olkuszu